Te hogyan szavaznál?
Döntsünk együtt!
Tíz évnyi európai parlamenti képviselőség után átmenetileg elhagyom a pártpolitika mindennapi küzdőterét. Közéleti megmondóemberként, amolyan Politikai Szemtanúként természetesen továbbra is lesz véleményem a minket körülvevő világ dolgairól, de képviselői mandátummal a következő időszakban bizonyosan nem fogok rendelkezni.
A napokban ülésezik ebben a ciklusban utoljára az Európai Parlament, a plenáris ülésen ettől függetlenül számos fontos napirendi pont szerepel majd még. Többek között egy olyan állásfoglalás, amely a magyar jogállamiság kérdését tárgyalja majd. A végső szöveget a plenáris ülésen még bizonyos pontokon módosíthatják helyben, de a szavazásra kerülő dokumentum főbb irányait, állításait és vitás pontjait már tudni lehet a benyújtott tervezetből.
• Az Európai Parlament állásfoglalása kifogásolni fogja, hogy a jogállamisági bűnök miatt évekkel korábban elindított, úgynevezett 7-es cikkely szerinti eljárásban a mai napig nem történt érdemi előrelépés; a Tanács ugyanis még mindig nem kísérelte meg annak megállapítását, hogy valóban fennáll-e jogállamisági kockázat, és nem intézett ezzel kapcsolatos ajánlásokat a kormányhoz.
• Az állásfoglalás arra is bizonyosan ki fog térni, hogy az Orbán-kormány bár végrehajtotta a kért igazságügyi reformot, az igazságszolgáltatás függetlensége még mindig nem tekinthető teljesen garantáltnak: például az ügyészség munkájába való politikai beavatkozások lehetősége kapcsán, amiről ugye épp nemrég hallottunk érdekes állításokat a volt igazságügyi minisztertől.
• De, az is várhatóan szerepelni fog az állásfoglalásban, hogy Magyarországon egy választási autokrácia hibrid rezsimje uralkodik, amellyel szemben a kifogásokat és feltételeket egységes csomagként kell kezelni, és ezért az országnak járó uniós forrásokat csak abban az esetben lehet feloldani, ha minden területen, minden kérdésben érdemi előrelépés történik. Az állásfoglalás – ahogyan korábban is – bizonyosan tartalmazni fogja a végső kedvezményezettek védelmét, vagyis arra szólítjuk majd fel az Európai Bizottságot, hogy találjon módokat az uniós források helyi és regionális hatóságokon, illetve a civil társadalmon keresztül történő elosztására, ha a magyar-kormány nem működik együtt aktívan a jogállamiság hiányosságainak kiküszöbölésében.
Önök szerint ezt támogatható vagy sem?
Számomra mindig is fontos volt az emberek véleményének minél hatékonyabb becsatornázása a képviselői munkám során. Ennek egyfajta szimbolikus zárásaként most Önökre bízom, hogy a „magyar-ügyben” melyik gombot nyomjam majd meg. Szavazzák meg Önök a szavazatom!
Jelöljék meg az alábbi felületen, hogy Önök hogyan döntenének és az utolsó plenáris ülésen a többség akaratának megfelelően fogok majd szavazni!
Ez lesz az egyik utolsó szavazásom. Az utolsó szó pedig az Önöké.