Közzétéve: 2021.02.14.
Nem kérdés: több beleszólást kell kapnia az önkormányzatoknak az uniós pénzosztásba!
Csak a Fidesz! – ez volt a kormánypárt szlogenje a választásokon és azóta is napról napra bizonyítják, hogy nem is gondolnak mást: mindent maguknak akarnak és mindenkit félrelöknek, aki nem az ő kottájukból játszik. Ha éppen úgy tartja politikai érdekük, akkor vétóval fenyegetik a teljes európai közösség költségvetését és újjáépítési forrásait, benne a Magyarországnak járó sokezer-milliárd forintot. Mit nekik egy kis hazárdjáték, ha a saját hatalmi játékukat játszhatják? Most persze, amikor hamarosan érkezik majd a tömérdek pénz, már büszkén nyitják a kasszát és várják a csörgést. Sőt, már olyan pofátlanok, hogy tolják a propagandát a bátor és cselekvő kormányról, amelyik történelmi gazdaságmentő csomaggal fogja megmenti a hazát. Csak azt az apróbetűs részt felejtik el hozzátenni, hogy ez is az Európai Unióból érkező pénz.
Az az 1500 milliárd forint például, amelyet bele akarnak majd önteni a fideszes köröknek átjátszott egyetemi alapítványokba, az kérem szépen az Európai Unió által életre hívott újjáépítési csomag része. Ez az a pénz, amit Orbán Viktor simán kockára tett és azt mondta Brüsszelben, neki ez nem kell, ha nem hagyják otthon diktátorosat játszani. Dehogynem kell neki. Olyannyira kell neki, hogy a kis kockásfüzetében már jól el is költötte; nem kell ehhez semmi és senki, majd ő megmondja, hogy hova jutnak az aranytallérok. A baj csak ott van, hogy ez nem így működik.
Az újjáépítési források lehívását szigorú feltételekhez kötötték az uniós intézmények; még a fideszes képviselők is megszavazták az erről szóló dokumentumokat. Nem lehet például kihagyni belőle a népet. Hogy a franc egye meg, ugye miniszterelnök úr? A Fidesz majd egy tucatnyi „nemzeti konzultációt” lefolytatott már, hiszen azt mondják: ők a néppel együtt kormányoznak. Érdekes, csak valahogy erről az ötezer-milliárd forintról nem akarnak pont senkit megkérdezni. Már hirdetik a kormánypropagandában a gazdasági akciócsomag részleteit, mikor még el sem fogadták az EU-ban az erről szóló nemzeti reformtervet. Mert ahhoz meg az kell többek között, hogy széleskörű konzultáció legyen a kérdésben: kikérjék az önkormányzatok, a civilek- és szakszervezetek véleményét. Ha ez nincs, és az erről szóló (hiteles) összefoglalót nem csatolják a dokumentációhoz, bizony bukhatjuk a pénzt. Egy időre legalábbis biztos.
A Publicus Intézet egyik legutóbbi felmérése pontosan jól mutatja, hogy erről hogyan gondolkodik az ország. Kiderült például, hogy a válaszadók többsége egyetértene azzal, ha az uniós segélycsomag felét az önkormányzatok kapnák és ők dönthetnének azok felhasználásáról. Többségben voltak azok is, akik szerint érdemi beleszólást kell kapnia az önkormányzatoknak a források elköltésébe: 29 százalékuk szerint a helyi vezetésnek kellene döntenie róla, 20 százalékuk szerint maradjon inkább minden országos (értsd: kormányzati) szinten, 38 százalékuk szerint pedig fele-fele arányban kellene erről döntéseket hozni. A választók tehát több felelősséget várnak fent és több lehetőséget várnak lent. A széleskörű konzultáció nemcsak törvényi kötelezettsége a kormánynak az újjáépítési források kapcsán, de erkölcsi kötelessége is, ha valóban nemzetben és nemcsak saját magában gondolkodik; ahogy azt a szlogenjük mutatja.
A magyar kormányfő vízválasztó, az illiberális államot meghirdető, 2014-es tusványosi beszéde után megfogadtam, hogy európai képviselőként nyílt levélben fogom minden héten figyelmeztetni a közvéleményt a rezsim bűneire. Kétszáznyolcvanötödik alkalommal kongatom a harangokat, mert úgy látszik, még mindig szükség van rá. És mert radikális európai demokrataként ez a dolgom.
dr. Ujhelyi István
Európai Parlamenti képviselő
- február 14.