Közzétéve: 2015.06.11.
Készítette: Ujhelyi István európai parlamenti képviselő
az S&D40 csoport felkérésére
„Milyen abszurd gondolat a boldogság korának nevezni a fiatalságot, azt a kort, amelyben a leginkább sebezhetőek az emberek!” – fogalmazott korábban Agatha Christie. Abban mindenképpen igaza volt, hogy a fiatal generációk könnyebben sérülnek, könnyebben befolyásolhatók és éppen ezért nagyobb figyelmet érdemelnek. És bár az ifjúkor mégiscsak a felhőtlenebb, kevesebb felelősséggel és teherrel járó időszak az ember életében, sajnos az írónő megállapítása abban is helytálló, hogy jelenkorunk fiatal generációja eddig nem tapasztalt kihívással és nehézségekkel találkozik.
Az európai kontinens új generációjának a világválság okozta munkanélküliséggel, az ennek nyomán felerősödött gazdasági kényszeremigráció negatív hatásaival, a kilátástalanság és koncepciótlanság miatti radikalizálódással, az európai értékközösség egyre erősebb széthúzásával, a politikai döntéshozatal átláthatatlanságával, a távolodó és gyengülő Európával kell szembenéznie. Nekünk, fiatal szociáldemokratáknak éppen ezért határozott és világos utat kell mutatnunk, illetve kikövetelnünk a saját és a minket követő generáció számára.
1. Cél, a huszonöt év alattiak teljes foglalkoztatottsága
Az Európai Unióban jelenleg valamivel több mint 5,5 millió munkanélküli fiatal keresi a megélhetését. Ez azt jelenti, hogy a huszonöt év alattiak közül minden ötödik fiatal állástalan. A munkanélküliségi ráta a gazdasági válság után egyértelműen az ifjú generációt érintően nőtt meg leginkább: meghaladja a húsz százalékot. Ez az arány az összes korcsoportra vonatkozó százalék több mint duplája, és közel a háromszorosa a huszonöt év felettiek körében mért munkanélküliségi rátának. Azok fiatalok száma pedig, akik az oktatásban vagy képzésben sem részesülnek, meghaladja a hétmilliót. Nekünk, fiatal szociáldemokratáknak nem lehet más a vállalásunk, mint hogy legalább célként fogalmazzuk meg a huszonöt év alattiak teljes foglalkoztatottságának elérését az Európai Unióban. A Bizottság kezdeményezései egyelőre nem feltétlenül váltották be a hozzáfűzött reményeket: az Ifjúsági Garanciaprogramot például eddig alig néhány tagország vezette csak be és több olyan munkahelytámogatási alap is szinte érintetlen, amely bizonyos (főként) kelet-európai országok esetében érdemi segítséget tudnának nyújtani. Az S&D-frakciónak felül kell vizsgálnia az ifjúsági munkanélküliségre tett eddigi európai kezdeményezéseket és azok hatásait. Javasoljuk, az S&D40 csoport tagjainak aktív közreműködésével egy monitoring-csoport felállítását, amely összesíti az eddigi eredményeket és javaslatot tesz a frakció, majd a Bizottság felé azzal kapcsolatban: miként lehet hatékonyabbá tenné az ifjúsági programokat a huszonöt év alattiak teljes foglalkoztatottságának elérése érdekében.
2. Cél, a gazdasági kényszeremigrációs hullám csökkentése
Az európai határok eltűnése, valamint a gazdasági válság elhúzódó hatása az elmúlt években tovább növelte az integrációs folyamat részeként már korábban megjelenő gazdasági kényszeremigráció mértékét. A kelet-európai államokból (Románia, Magyarország, Lengyelország) sokszázezer munkavállaló érkezett a nyugati tagállamokba, hogy megélhetést találjanak. Az Európai Unió egyik legfontosabb és éppen ezért minden eszközzel megőrzendő értéke a szabad munkaerőáramlás, a szabad mozgás és határok nélküli közösség elve. A gazdasági válság – amely bizonyos tagállamokban politikai válsággal is párosul – azonban egyre kezelhetetlenebb mértékben termeli a kényszeremigránsokat. Azokat az Európa új generációjához tartozó fiatalokat, akik nem kalandvágyból, nem a tanulás iránti vágyból, hanem egyszerű étvágyból hagyják el hazájukat. Az európai közösségben jelenleg is éles vita zajlik a szociális juttatások rendszerének felülvizsgálatáról (az ismét kormányfői megbízáshoz jutott David Cameron brit kormányfő épp most kívánja megvágni a külföldi munkavállalókat érintő támogatásokat), az EU-szkeptikusok pedig a válság okozta szociális feszültséget bevándorlás-ellenes, illetve Európa-ellenes kampányok szítására használják fel. Nekünk, fiatal szociáldemokratáknak a feladatunk ebben kettős. Egyfelől megoldást kell biztosítanunk arra, hogy a százezres tömegekben otthonukat kizárólag gazdasági kényszer miatt elhagyó fiatalok hazájukban is lehetőséghez és kapaszkodóhoz juthassanak. Ehhez nyújthat kiindulópontot a magyarországi viszonyokra reflektáló, az MSZP által kezdeményezett „Hazaváró-program”. Másfelől útját kell állnunk annak, hogy a szociális feszültség erősődő etnikai feszültséget gerjesszen. Határozott kiállással és értékvállalással, stabil egység felmutatásával kell egyértelművé tennünk: nem hagyjuk, hogy európai közösségünket lerombolják, szövetséges nemzeteinket egymás ellen fordítsák.
3. Cél, az új generáció megvédése a radikalizmustól
Az elmúlt időszak választásai a szélsőjobboldali pártok megerősödését hozta: Franciaországban, Nagy-Britanniában és Dániában például az euroszkeptikusok nyertek az európai választásokon. Figyelemfelkeltő, hogy miként kúszik be mindenhova a populista extremizmus: Magyarországon legutóbb időközi választást nyert a szélsőséges Jobbik, a kormánypárti Fidesz uszító bevándorlásellenes kampányt indított, de legutóbb az osztrák tartományi választásokon mutatott erősödést a bevándorlásellenes hangokkal kampányoló FPÖ is. A szélsőséges politikai nézetek térnyerése mellett kiemelt figyelmet kell fordítani annak, hogy az európai fiatalok egyre nagyobb számban fordulnak az erőszakos radikalizmus felé. Számtalan elemzés és sajtóhír mutatott rá, hogy elsősorban nyugat-európai tagállamok fiataljai csatlakoznak tömegesen szíriai, iraki szélsőséges csoportokhoz és vesznek részt brutális cselekményekben. Nem kérdés, hogy az európai szélsőségek térnyerését meg kell akadályozni, a fiatalok erőszakos radikalizálódása ellen pedig minden eszközzel fel kell lépni. Nekünk, fiatal szociáldemokratáknak felelősségünk és kötelességünk arra is választ találni: miért fordul Európa következő generációja a szélsőségek irányába. Számos kutatás bizonyítja, hogy az európai tagállamok fiataljai elsősorban az erős és látható alternatíva hiánya miatt találnak a populista szélsőségesek között politikai otthonra. Az iszlamista csoportokhoz való tömeges csatlakozásuk pedig ismerethiányról, célzott megvezetésről, veszélyes befolyásolhatóságról tanuskodik. Ezzel szemben tudatosan és határozottan fel kell lépni, meg kell találni azokat a csatornákat, amelyeken keresztül eljuthatunk a magukra hagyott fiatal generáció tagjaihoz. Látványos és közérhető alternatívát kell felmutatni, elsőként megerősítve a baloldali ifjúsági mozgalmakat és közösségi tereket. Tudatosan fel kell térképezni a szélsőségek térnyerésének okait, elfoglalni és átformálni azok platformjait.
4. Cél, a politikai aktivitás növelése, az új politikusgeneráció támogatása
A fiatalok radikalizálódásának egyik oka az erősödő apolitikusságban keresendő. Statisztikai adatok mutatják, hogy a választói aktivitás egyre csökken Európában, – néhány egyedi számtól eltekintve – átlagosan egyre kevesebben akarnak vagy próbálnak beleszólni az őket érintő döntésekbe. Az európai választópolgárok, azon belül is Európa következő generációja, a mai fiatalok egyre kevésbé érdeklődnek a közélet és a politika iránt. Nekünk, fiatal szociáldemokratáknak kötelességünk erősíteni és támogatni az új generáció politikai aktivitását, a döntéshozatali folyamatokat pedig mind átláthatóbbá és befolyásolhatóbbá tenni. Az Európai Parlament és intézményrendszer számtalan programot indított a bázisdemokratikus döntéshozatal megismertetése, az európai működés minél szélesebb bemutatása érdekében. Brüsszel és Strasbourg minden hibája és bonyolultsága ellenére az egyik legtranszparensebb politikai rendszer. Abban azonban van még feladatunk, hogy mind több, útját és lehetőségét kereső fiatalt vonjunk be a döntéshozatalba. Hatékony kezdeményezés lehet egy „ifjúsági árnyék-frakció” létrehozása az S&D-csoport keretein belül, amely a nemzeti delegációk fiataljait, az adott országok ifjúsági érdekvédelmi szervezeteit csatornázza be a baloldali erőtérbe. Az S&D40 csoport ezen belül is kiváló műhelyként szolgálhat a feltörekvő, jövőbeni politikusok és képviselők támogatásához, kapcsolódó külső aktivitások beemeléséhez.
Nyitott, öntudatos, a világot látni és érteni akaró fiatalokra van szükség Európában.
Olyan szociáldemokratákra, akik egy erős és szociális Európában hisznek.
Olyan baloldaliakra, akik több Európát akarnak!
Mi ezt akarjuk. Ez, a mi generációnk!
PES-kongresszus, Budapest, 2015.06.11.