BudaPESt!

Közzétéve: 2015.06.11.

DSC00642szerzők:
Gianni Pittella, az Európai Parlament szociáldemokrata frakciójának vezetője,
Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője

„Van az Európai Unión kívül is élet” – ezt hangoztatta Orbán Viktor évekkel ezelőtt, igaz, akkor még csak a Fidesz elnökeként. Persze, hogy van élet, pusztán az a kérdés, hogy milyen? Mi lenne ma Magyarországgal az Európa Unió nélkül? Létezik, hogy valaki annyira őrült és szűklátókörű, hogy azt gondolja: Magyarország vagy Olaszország egyedül, de akár Németország vagy Franciaország külön-külön képes lenne felvenni a gazdasági versenyt Kínával, Indiával, az Egyesült Államokkal? A harcot a bevándorlási krízissel, a terrorizmus fenyegetésével, a klímaváltozással, vagy Észak-Koreával?
Nyissuk már ki a szemünket! Hagyjuk végre a hátunk mögött ezt az átkozott 20. századot és az elkövetkező magyar, olasz, francia, vagyis európai generációknak adjuk meg végre a lehetőséget arra, hogy valós eszközökkel nézhessenek szembe a globális kihívásokkal!
Létezik élet az EU-n kívül? Persze, hogy létezik. Egy perspektíva nélküli élet, amelyben a szereplők a nagyhatalmak bábjaiként maradhatnak csak életben. Egy behatárolt, jövő nélküli élet, amelyben esetleg csak tengődni lehet. Jelenkorunkban divatos és átmeneti politikai hasznot jelent, ha valaki az Európai Unió ellenében, az európai értékekkel szemben fogalmazza meg magát. Egy rendre és biztonságra vágyó társadalomban az is rövid lejáratú voksokat jelent, ha valaki az autokráciákat és féldiktatúrákat emeli követendő példának vagy uniós zászlót éget a színpadon.
A mostani Európa még nem tökéletesen működőképes, még nem felel meg teljesen az elvárásoknak. De miért is nem? Miért nem tud valós választ adni a kihívásokra? Egyszerűen azért, mert a mostani Európa még félúton van az egység és a nemzetállamok önös (és önző) érdekeit előtérbe helyező politikai szándék között. Nem Európa van krízisben, hanem „ez az” Európa. A hiba nem az Európa-eszmében van, hanem azokban, akik megakadályozzák, hogy Európa terve megvalósuljon. Jogos a kritika! De a kritika célja az legyen, hogy megoldásokra jussunk, hogy elfogadható kompromisszumokat kössünk a közös érdekeink nevében és összefogjunk az arrogáns, kizárólag a hatalomra törekvő politizálás ellen.
Jean Monnet, az Európai Unió egyik alapító atyja szerint „az európai gyökerek olyan mélyek, hogy az európai eszme minden válságot, forradalmat túl fog élni”. Így is lesz. Magyarország érdeke az, hogy Európa egységes és progresszív szövetség legyen. Magyarország érdeke az, hogy polgárai ragaszkodjanak évszázados európai értékeikhez és követeljék ki azok tisztes képviseletét. Ennek egyik demonstrációja az Európai Szocialisták Pártjának (PES) a héten megrendezett budapesti kongresszusa is. A helyszín szimbolikus, egyértelmű üzenetet hordoz: mutatja azt az erőt és egységet, amely az európai baloldal sajátja. És amelyet az MSZP is maga mögött tudhat.
Az Európai Parlament szociáldemokrata frakciója a mai napon több olyan társadalmi kérdésben rendez vitát, amely Magyarországot is kiemelten érinti. A “Relaunching Europe” elnevezésű konferencia-sorozat budapesti állomásán a fiatalok elvándorlásáról, az ifjúsági munkanélküliségről és Magyarország egy nyitott világban betöltött helyéről fogunk véleményt cserélni hazai és külföldi közéleti szereplőkkel. Van miről beszélni. Az európai baloldalnak pedig van mire válaszokat adni a konzervatív zsákutcák eredménytelensége után. Mi, szociáldemokraták határozottan támogatjuk a szabad munkavállalás és a szabad munkaerő-áramlás elvét, ha kell, meg is védjük ezt az európai vívmányt. Nem hagyhatjuk azonban tétlenül, hogy fiatalok százezrei hagyják el hazájukat pusztán azért, mert nem kapnak segítséget és lehetőséget a boldoguláshoz.
Magyarország helye Európában, az európai közösségben van. Ezt is világossá tesszük Budapesten. A jelenlegi magyar kormány önkényesen és olykor meglehetősen erőszakosan eltérítette az országot az európai értékek valós képviseletétől. A jobboldal tudatosan keresi és kerüli a határokat, feszíti a kereteket és töri le a józan ellenállást. Orbán ezzel bezárja Magyarországot, zárványosítja egy nyitott világban. Akkor, amikor épp nyitni szükséges. Ezzel nem csupán saját választóinak, de a teljes európai közösségnek is árt. Hiszen Európa sem lehet érdekelt egyetlen tagállam betokosodásában sem.
Európainak lenni nem beszéd kérdése. Nem azon múlik, hogy ki tesz hangosabban hitet az uniós tagság mellett. Nem azon múlik, hogy ki tudja látványosabban megmutatni elkötelezettségét az emberi jogok, a szabadság, a szolidaritás vagy épp a szabad verseny elve mellett. Hanem, hogy ki az, aki tesz is közös értékeinkért.
Európainak lenni nem szavakban kell. Aki európaiságról beszél, de közben illiberális államot hirdet, az szembemegy a közösséggel. Aki a menedéket keresők ellen uszít, nem keresztényi és nem demokrata. Aki az érdemi és pontos kritikák kivédésére pajzsként maga előtt tolja nemzetét, nem érti az európaiság lényegét. Brüsszelt lehet és kell is kritizálni, lassú haladása és olykor átláthatatlan működése érthetően távol tartja a választókat a jobb megismeréstől. De javítás helyett csak feszíteni és törni, bizony ellentétes Európa és benne Magyarország érdekével is.
Egy európai demokrata nem csak beszél, de cselekszik is. Mi azok vagyunk. Ezért vagyunk most itt, Budapesten. Szövetségben, egységben és változtatásra készen.

Megjelent a Népszava című napilap 2015.06.11.-i számában

copyrighted 2022, Dr. Ujhelyi István