Covid-hatás: mentálhigiénés tréninget szorgalmaz a pedagógusoknak Ujhelyi  

Közzétéve: 2021.06.24.

mentalcovidÁtfogó és érdemi mentálhigiénés képzésben kell részesíteni a pedagógusokat, hogy fel tudják ismerni a covid gyerekekre gyakorolt negatív hatásait és kezelni tudják azokat – ezt Ujhelyi István szocialista EP-képviselő jelentette be csütörtöki online sajtótájékoztatóján. Az MSZP politikusa emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság év eleji felmérése szerint minden ötödik gyermek szorong vagy boldogtalan a járvány miatt, minden tizediknél pedig konkrét mentális problémákra utaló tünetet találtak. A szocialista EP-képviselő hivatkozott az UNICEF Magyarország friss, reprezentatív kutatására is, amely egyértelműen bizonyította, hogy a probléma azonnali lépéseket igényel. A Publicus Intézet által végzett szakmai kutatás kimutatta, hogy a magyar szülők fele szerint egyértelműen romlott gyermekének mentális, lelki egészsége a járvány alatt, a pandémia időszakát pedig leginkább a 11-18 éves korosztály szenvedte meg mentálisan, de már a 3-7 éves gyermekek 49 százalékánál is tapasztaltak negatív hatásokat. Ujhelyi kiemelte azt is, hogy a kutatás megerősítette: minél alacsonyabb jövedelemből él egy család, annál jobban ki van téve a mentális kockázatoknak és annál kevésbé fér hozzá a lelki egészséghez kapcsolódó szolgáltatásokhoz. Az UNICEF kutatását idézve az EP-képviselő rámutatott arra is, hogy a válaszadók több mint fele azt jelezte: nem kapott mentális támogatást a pandémia alatt, négy százalékuk ráadásul úgy, hogy kért, mégsem jutott hozzá.

„A politika szégyenlős, a kormányzatnak nyilván nem hoz szavazatbeli hasznot ezzel foglalkozni, az államigazgatásban pedig láthatóan csak azzal hajlandóak érdemben törődni, amit a központi kommunikációs gépezet elvár tőlük. Ezért úgy vészeltük át többé-kevésbé egészségesen az elmúlt másfél évet, hogy például a pedagógusok semmiféle állami segítséget nem kaptak ahhoz, hogy miként kezeljék, vagy akár csak miként ismerjék fel a mentálhigiénés problémákat” – fogalmazott Ujhelyi István, hozzátéve: jelenleg 450 gyermek jut egyetlen iskolapszichológusra, amely riasztóan kevés. A szocialista politikus elmondta, hogy az EP közegészségügyi szakbizottságának tagjaként azt kezdeményezte: az Európai Egészségügyi Unió részeként a megemelt egészségügyi büdzséből jóval nagyobb szerepet szánjon az EU a polgárok mentális egészségének megőrzésére, mint korábban.

Az MSZP EP-képviselője a sajtótájékoztatón elmondta: egy hónappal ezelőtt ismertette azt a – „Lélekvakcina” nevet viselő – javaslatcsomagot, amely azonnali és hosszútávú döntéseket szorgalmaz a mentális egészség területén. Ujhelyi ebben többek között a pszichológiai szakrendelések, a hazai mentálhigiénés szolgáltatások, benne az iskolapszichológusi hálózat állapotának és működésének azonnali felmérését javasolta, illetve egy átfogó kampányt, amely a covid mentális hatásainak felismerésére és kezelésére hívja fel az emberek figyelmét. Ugyanennek a javaslatcsomagnak a része, hogy az iskolai- és óvodai pedagógusok, gyermekekkel foglalkozó szakemberek átfogó képzést és felkészítést kapjanak a járványhelyzet mentálhigiénés hatásaival kapcsolatban még a mostani nyári szünetben. Ujhelyi rámutatott, hogy az UNICEF Magyarország ebben is jópéldával jár elől: létezik már egy kisokos, amely kapaszkodót nyújt az iskolákban dolgozóknak. Az EP-képviselő szerint azonban ennél is több, állami koordináció és támogatás szükséges még a szeptemberi iskolakezdés előtt. Ujhelyi, mint mondta, ezzel kapcsolatban megkereste a kormányt, ahonnan azonban egy hónap után csak azt a választ kapta, hogy a kabinet mindent megfelelően és sikeresen kezel az ügyben. Az MSZP európai politikusa hozzátette: az ügyben nemcsak európai szakmai szervezetekkel, de a hazai pedagógus szakszervezetekkel is párbeszédet kezdett; a visszajelzés pedig egyértelműen támogató és egyetértő, ezért tovább folytatja a javaslatok kibővítését és megvalósítását.

Brüsszel/Budapest – 2021.06.24.

 

copyrighted 2022, Dr. Ujhelyi István