Közzétéve: 2022.09.22.
Miközben a magyar kormány épp arról próbálja meggyőzni az Európai Uniót, hogy a korrupció elleni küzdelem élharcosa lesz a jövőben, addig az állami intézmények konkrétan menekülnek minden olyan közérdekű adat vagy válasz megadásától, amely korrupciógyanús ügyek feltárását segítené. Egyszerre felháborító és egyszerre végtelenül önleleplező például az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) gyakorlata ezzel kapcsolatban, amely immár több mint hatvan napja nem hajlandó néhány egyszerű kérdést megválaszolni egy olyan, általuk kötött milliárdos közbeszerzéssel kapcsolatban, amely mögött fideszes korrupció sejlik fel.
A tényfeltáró magyar sajtó adott korábban hírt arról, hogy az OKFŐ több mint hárommilliárd forint értékben kötött szerződést covid-tesztek beszerzésére a járvány időszakában egy olyan, a pályázat kiírása előtt nem sokkal megalapított céggel, amely egy korábbi, ismert fideszes politikus érdekeltségébe tartozott. A Minerva Tanácsadó Kft. alapítója és tulajdonosa ugyanis az a Martos Dániel volt, aki évekig a ferencvárosi Fidelitas, majd a helyi Fidesz egyik vezetője volt. Szintén az oknyomozó újságírók derítették ki, hogy a hivatkozott cég a milliárdos üzlet után hamar tulajdonost váltott és a vállalkozás immár egy borsodi zsákfaluban élő huszonéves fiatal nevére került; amelyből azóta százmilliós osztalékot is felvettek. Nyilvánvaló, hogy a többmilliárd forintnyi közpénzt érintő üzlet magyarázatra és vizsgálatra szorul, annak körülményeit ugyanis egyértelműen a korrupció gyanúja árnyékolja be. Ennek tisztázását kértem az OKFŐ illetékeseitől még július végén egy közérdekű adatigénylésben, de az állami hivatal azóta is csak az időt húzza.
Arra vártam választ elsősorban, hogy milyen szakmai, esetleg gazdasági indokok alapján választották ki a frissen alapított, fideszes érdekeltségű céget antigén gyorstesztek beszerzésére, illetve, hogy a több mint hárommilliárd forint keretösszegű szerződés pontosan hány darab és milyen típusú teszt beszerzéséről szólt. Arra is választ vártam az OKFŐ-től, hogy a cég teljesítette-e a szerződésben szereplő minden feltételt, illetve hogyan és mire használták fel, milyen elvek alapján osztották szét a leszállított gyorsteszteket. Az Országos Kórházi Főigazgatóság azonban – a hatályos kormányrendelet biztosította lehetőséggel élve, pontosabban visszaélve – a veszélyhelyzetre hivatkozva egyre csak halogatja a válaszadás határidejét.
Ha a Fidesz-kormány valóban komolyan gondolja az uniós források lehívása kapcsán tett vállalásait például a korrupció felszámolása és megelőzése érdekében, akkor minimális elvárás, hogy a kormánypárthoz kötődő hasonlóan gyanús ügyek teljeskörű kivizsgálását is elrendelik, de mindenekelőtt felhagynak a közérdekű adatokkal való visszaélés gyakorlatával.
Ujhelyi István
európai parlamenti képviselő
Budapest/Brüsszel – 2022.09.22.