Közzétéve: 2015.06.10.
Az Európai Parlament méltó, elvszerű, egyben határozott választ adott Orbán Viktor provokációjára. A demokrácia és az EU alapértékeibe gázoló megnyilvánulásaival – a halálbüntetés tematizálása és a migráció, valamint a nemzetközi terrorizmus összekapcsolása révén, majd cinikus módon mindezért az EU hibáztatása okán – Orbán korábban magát tette az EP napirendjére.
„A magyar miniszterelnök legutóbbi strasbourgi plenáris ülésen tanúsított helyenként agresszív fellépése és szánalmas magyarázkodása – még ha az a hazai közönségének szólt is – a legfőbb európai politikai fórumon hatástalannak bizonyult, érvei visszahullottak a fejére és a határozatban most konkrét ítéletként jelennek meg az orbáni politikai gyakorlatról” – mondta a magyarországi helyzetről elfogadott közös állásfoglalási indítvány európai parlamenti elfogadását követően Szanyi Tibor EP-képviselő.
„Az EU nem hagyhatja szó nélkül az európai értékek gyalázását, politikai számításból az egyik tagállam kormánya, kormányfője felelőtlen, populista visszaélését a politikai szélsőséggel, idegenellenességgel, gyűlöletkeltéssel” – emelte ki Ujhelyi István, a Szocialisták és Demokraták (S&D) magyar delegációjának vezetője. Az EP határozata a bevándorlási kérdőív-akció és az óriásplakát kampány elítélése kapcsán rámutat: minden tagállam kormányának joga van a lakosság véleményének megismerésére, de ennek során felelős politikai viselkedést kell tanúsítani, a demokrácia és az európai értékek szem előtt tartásával – húzták alá az MSZP EP delegációjának képviselői.
Az EP nagy többsége – köztük számos néppárti képviselő – határozata beteljesíti a Fidesz és az Orbán-kormány európai elszigetelését, de egyúttal az ország és a magyar nép számára nyitást jelent, utat és mércét mutatva a demokratikus kibontakozás irányába. Tudjuk, hogy a magyar demokrácia helyreállítása a hazai demokratikus ellenzék feladata, ezt külső tényezők nem vállalhatják át, ám az EP mostani meggyőző kiállása fontos politikai és morális támaszt jelent ehhez.
Nem arról van szó, hogy az EP „kipécézett” egy tagállamot, illetve kormányt. A határozat fontos eleme, hogy az Európai Parlament felszólítja a Tanácsot, illetve az Európai Tanácsot, hogy az eddiginél hatékonyabban foglalkozzon a demokratikus és európai jogok érvényesülésével az egyes tagállamokban, minden megkülönböztetés nélkül. Ugyanezen elvek mentén a Bizottságtól ezév szeptemberi határidővel elvárja, hogy tegyen le konkrét javaslatot egy olyan kiigazító mechanizmusról, amelynek révén a jövőben a magyarországihoz hasonló jogsértéseket automatikusan és hatásosabban tudja kezelni az Unió, mint demokratikus közösség.
MSZP EP-Delegáció, Strasbourg, 2015.06.10.
Az Európai Parlament által a szavazásról és a határozat részleteiről kiadott közlemény ITT olvasható el!