Ujhelyi az egészségügyre fordítható uniós források koordinált felhasználását kezdeményezi

Közzétéve: 2023.01.05.

Szakmai konzultációs programot indít Ujhelyi István az ágazati szervezetek és önkormányzatok bevonásával az egészségügyi fejlesztésekre rendelkezésre álló uniós források minél hatékonyabb felhasználása érdekében – ezt az Európai Parlament közegészségügyi szakbizottságának magyar képviselője jelentette be pénteki online sajtótájékoztatóján.
A szociáldemokrata politikus a közösségi oldalán közzétett videóban kiemelte, hogy az EU intézményvezetői nemrég jelentették be a 2023-2024-es év jogalkotási prioritásait, köztük pedig kiemelt helyen szerepel az Európai Egészségügyi Unió további bővítése és minél szélesebb körű megvalósítása. Ujhelyi felidézte, hogy szinte napra pontosan három évvel ezelőtt tartották Budapesten azt a szakmai konferenciát, ahol először beszélt a nyilvánosságnak és a szakmai szervezeteknek arról a javaslatáról, hogy uniós szintű minőségi követelményrendszert kell létrehozni a közegészségügyi ellátásban, amellyel csökkenthetőek a tagállami különbségek. Mint azt Ujhelyi felidézte: az itt elhangzó szakmai visszajelzések után fogalmazták meg végül a kezdeményezésére az Európai Parlament szociáldemokrata frakciójában azt az „Európai Egészségügyi Unió” címet viselő stratégiai anyagot, amely az azóta folyamatosan bővülő bizottsági program kiindulópontja lett. Ujhelyi rámutatott, hogy a hivatkozott és elvárt minőségi követelményrendszer nem biztosítaná azonnal, hogy a magyar közegészségügyben is olyan szintű minőségi ellátást kaphassanak az érintettek, mint mondjuk Németországban vagy Belgiumban, de az uniós szintű elvárások érdemi hatású előrelépést jelentenének.
Az Esély Közösség alapítója elmondta azt is: az Európai Egészségügyi Unióhoz kapcsolódó szakmai munka eredménye, hogy a jelenlegi hét éves uniós költségvetési ciklusban tizenkétszer több forrás áll rendelkezésre egészségügyi fejlesztésekre, mint korábban. Az „EU4Health” program részeként lehívható mintegy 5,1 milliárd eurós keret Ujhelyi elmondása szerint nem függ attól, hogy éppen be vannak-e fagyasztva a hazánknak járó források, ezekre ugyanis közvetlenül pályázhatnak az érintettek, többek között utánpótlásképzésre, vagy épp digitalizációs programok megvalósítására, egyéb fejlesztésre. Az EP-képviselő bejelentette, hogy az említett keret minél sikeresebb hasznosítása érdekében szakmai konzultációs programot indít, amelybe partnerként várja az egészségügyi szervezeteket és az önkormányzatokat is. „Hidat építünk a magyar lakosok és az Európai Egészségügyi Unió programja között, még akkor is, ha ennek a hídnak a kormány felett kell átívelnie. Az a vállalásom tehát 2023-ra, hogy létrehozzuk az Európai Egészségügyi Unió magyarországi lábát. Elvisszük a magyar érdekeket Brüsszelbe és hazahozzuk az európai programokat, illetve forrásokat Magyarországra. Több EU, jobb EÜ!” – fogalmazott Ujhelyi István.
A szociáldemokrata politikus korábbi kutatások eredményeit ismertetve arról is beszélt: tízből kilenc magyar ember támogatja, hogy az egészségügyre az állam sokkal többet fordítson, tízből hét pedig azt is támogatja, hogy az Európai Egészségügyi Unió megvalósuljon. Ujhelyi hozzátette, hogy ehhez képest a kormánynál folyamatosan falakba ütközik az ügyben, a Fidesz-kabinet ugyanis szuverenitási kérdésnek tekinti, hogy az Unió ne szóljon bele, miként és milyen színvonalon szervezik a közegészségügyi ellátást hazánkban. „Magyarországon az egészségügyre több pénz, több kormányzati figyelem és nagy adag őszinteség is ráférne” – fogalmazott Ujhelyi István. A politikus felidézte, hogy a Kásler Miklós irányította korábbi szaktárca hosszú hónapokon át szabotálta a 2018-ban elfogadott egészségügyi szakpolitikai programok, így például a keringési, a mentálhigiénés, a mozgásszervi vagy épp a rákellenes stratégia kiadását. Ujhelyi elmondta, hogy a tavalyi év végén – civil szervezetek párhuzamos nyomása és pereskedése mellett – a Pintér Sándor vezette minisztérium végül elküldte a számára is a hivatkozott nemzeti programokat; ezeket az EP-képviselő a mai napon hozzáférhetővé is tette a honlapján. Ujhelyi hozzátette: az érintett szakmai szervezeteknek is elküldi ezeket a dokumentumokat, mert a visszajelzések alapján sokan még mindig nem ismerhették meg az ebben szereplő adatokat és vállalásokat.

Budapest/Brüsszel – 2023.01.06.

A hivatkozott egészségügyi szakpolitikai programok az alábbi helyen olvashatók el: 

 

copyrighted 2022, Dr. Ujhelyi István