Ujhelyi ellenezné a hetedik cikkely alkalmazását Magyarországgal szemben

Közzétéve: 2015.10.05.

DSC00904Ujhelyi István, az MSZP alelnöke és európai parlamenti (EP-) képviselője ellenzi az EP liberális frakciójának azon indítványát, hogy kezdeményezzék az uniós alapszerződés hetedik cikkelyének alkalmazását Magyarországgal szemben. Ezt maga a képviselő közölte az MTI-vel hétfőn Brüsszelben adott nyilatkozatában.
Az említett cikkely olyan eljárást tesz lehetővé, amely – az európai alapértékek súlyos és módszeres megsértése esetén – végső esetben az érintett tagállam egyes tagsági jogainak a felfüggesztésével is járhat. A magyar szocialista politikus annak kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, hogy az EP szociáldemokrata frakció vezetése később a nap folyamán rendkívüli ülésen vitatja meg a liberálisok felvetését. „Tragikusnak látom, hogy az Orbán-rezsim ötéves ámokfutása elérte azt a pontot, amikor az európai klub nem anyagi támogatást szeretne a továbbiakban adni, hanem inkább az ajtón kívül látná szívesebben Magyarországot” – mondta UjhelyiIstván. Szerinte a kezdeményezés célja „az orbáni típusú politika vírusszerű terjedésének” a megakadályozása az unióban. A hetedik cikkely azonban (erre) alkalmatlan eszköz – szögezte le.
„Egy egész népet nem büntethetnek az aktuális politikai vezetők felelőtlensége miatt” – jelentette ki Ujhelyi. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hetedik cikkelyt még soha nem kellett alkalmazni az unió történetében. „Ezért kísérleti betegnek érzem magunkat, és félő, ha az Orbán-kormány nem visszakozik magatartásában, akkor rajtunk tesztelik, miképpen szankcionálhatja az unió az értékeit megsértőket” – fogalmazott az MSZP alelnöke. Elmondta, hogy ez ellen a frakció vezetőségi ülésén tiltakozni fog. Megjegyezte: a modern orvoslásban léteznek olyan eljárások, amelyek „csak a daganatos sejtek eltávolításával járnak”.
„A hetes cikkelyt nem fogom tudni támogatni, mert generációkra tehetné tönkre Magyarország jövőjét” – tette hozzá. Ujhelyi István beszámolt arról, hogy a nap folyamán azonnali választ igénylő kérdéssel fordult Jean-Claude Junckerhez, az Európai Bizottság elnökéhez és a témáért felelős Frans Timmermans bizottsági alelnökhöz. Ebben azt kérte, hogy még mielőtt az EP-frakciók döntést hoznának a liberálisok kezdeményezéséről, adjanak tájékoztatást arról a monitoring jelentésről, amelynek az elkészítéséről ez év nyár elején az EP határozatban rendelkezett.
Az EP azt a feladatot adta az Európai Bizottságnak, hogy a jogállamiság megerősítésére, a magyarországi demokrácia és alapvető jogok kapcsán folytasson vizsgálatot, és szeptember végéig nyújtson be erről jelentést az EP-nek és a tagállami kormányok képviselőit tömörítő Tanácsnak.

2015.10.05.

copyrighted 2022, Dr. Ujhelyi István