Közzétéve: 2022.10.03.
Fontos napirendi pontként szerepel az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésének mai programjában az Európai Egészségügyi Unió minél szélesebb körű megvalósítása, azon belül is az Unió hatáskörének érdemi bővítése a fertőző betegségek megelőzésében és ellenőrzésében, illetve a határon átnyúló egészségügyi kockázatok kezelésében. Nincs kétségem afelől, hogy a mai vitában és a holnapi szavazáson is az EP többsége támogató álláspontot fog képviselni, vagyis az egészségügyi reformcsomag újabb lépései valósulhatnak meg.
Az Európai Egészségügyi Unió programjának egyik kezdeményezője és részbeni kidolgozójaként ugyanakkor lassúnak és elégtelennek tartom, hogy az európai intézmények nem gyakorolnak kellő nyomást a tagállamokra annak érdekében, hogy a nemzeti közegészségügyi ellátórendszerek minősége közötti különbségeket is minimalizálni tudjuk. Az Európai Parlament számos állásfoglalást szavazott már meg az Egészségügyi Unió koncepciójával kapcsolatban, amelyben kimondta: stressz-teszteket kell végrehajtani a tagállami ellátórendszerekben, hogy kiderüljenek azok „fehér foltjai”, majd ezen adatokat kiértékelve létre kell hozni egy olyan minőségi keretrendszert, amely végre európai szinten biztosítaná minden tagállamban a megfelelő minőségű egészségügyi alapellátást.
Egyes uniós országok kormányai – így például a Fidesz-kormány is – a tagállami szuverenitásba történő beavatkozásként fogja fel, ha uniós előírások köteleznék őket arra, hogy megfelelő minőségű egészségügyi ellátást garantáljanak a polgáraiknak. Érdekesség, hogy míg a kormányzat elutasító a kritériumrendszer megvalósításának javaslatával szemben, addig a Fidesz EP-képviselői az ezzel kapcsolatos parlamenti állásfoglalásokat korábban mind támogatóan megszavazták.
A mai strasbourgi vitához benyújtott írásbeli hozzászólásomban határozottan sürgettem, hogy helyezzük nyomás alá a tagállamokat az Európai Egészségügyi Unió teljeskörű megvalósításának végrehajtása kapcsán és ne engedjük, hogy populista szólamok mögé bújva kihúzzák magukat a biztonságos és minőségi egészségügyi ellátás garanciáinak hosszútávú biztosítása alól.
Ujhelyi István
európai parlamenti képviselő
az EP közegészségügyi bizottságának tagja
Strasbourg/Budapest – 2022.10.03.