Ujhelyi: titkolja a KEHI, hogy kinek az utasítására vizsgálták a Magyar Péter vezette Diákhitel Központot

Közzétéve: 2024.03.12.

Nem nyilvános “közbülső munkaanyagként” hivatkozik a Magyar Péter vezette Diákhitel Központ ellen még 2020-ban elrendelt rendkívüli vizsgálat dokumentációjára a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) abban az írásbeli válaszában, amelyet az általam benyújtott közérdekű adatigénylésre küldött. Ebben azt is kijelentik, hogy az Alkotmánybíróság egyik korábbi határozata szerint ezek a “közbülső munkaanyagok” nem nyilvánosak, az eljárást lezáró dokumentum pedig “további döntés megalapozását szolgálja”, így azok megismerését szintén megtagadta a hivatal. Jogos és minimális jogállami elvárás volt a részemről – és a teljes nyilvánosság részéről -, hogy a hivatkozott KEHI-vizsgálat körülményei megismerhetőek legyen; például az, hogy pontosan ki és milyen indokkal rendelte el a Diákhitel Központ rendkívüli vizsgálatát, ahogy az is, hogy milyen eredménnyel zárult ez az ellenőrzés. Miután a KEHI ezt jogi ügyeskedéssel megpróbálja eltitkolni, ezért kénytelen leszek magam is a megfelelő jogi eszközökhöz fordulni és – akár peres úton – a vonatkozó információk kiadására szorítani az állami intézményt. 

Mint ismert, a hivatkozott KEHI-vizsgálatról először Magyar Péter, a kegyelmi botrány miatt lemondott egykori igazságügyi miniszter ex-férje és a Diákhitel Központ akkori vezetője beszélt a Partizánnak adott interjújában. Magyar ekkor többek között azt mondta, hogy a jelenlegi hatalom durva eszközökkel akarta megakadályozni 2020-ban, hogy feleségével elváljanak egymástól; illetve legalábbis érdemben befolyásolni akarták a válás körülményeit. „Behívtak a Karmelita kolostorba, és azt mondták, hogy ha ez és ez fog történni, akkor ezt és ezt választhatom.” Mivel Magyar az interjúban tett kijelentései szerint nem ment bele a felkínált opciókba, megfogalmazása szerint ezután jött „a botos megoldás.” Elmondta, hogy pár nappal később a KEHI be nem jelentett vizsgálatot tartott akkori munkahelyén, a Diákhitel Központban: számítógépeket és telefonokat is lefoglaltak. Magyar arról is beszélt az interjúban, hogy ezt követően felhívta a KEHI vezetőjét, Gaál Szabolcs Barnát – akit annak idején még 2010 júniusában nevezett ki Orbán Viktor a szervezet élére -, aki azt közölte vele, hogy a vizsgálat valójában “egy figyelmeztetés”. Magyar Péter hozzátette, hogy miután rendeződött a kapcsolata a feleségével, a KEHI vizsgálata is mindenfajta megállapítás nélkül lezárult. 

A hatályos törvények szerint a KEHI a kormány által jóváhagyott éves ellenőrzési terv alapján végzi a vizsgálatait, soron kívüli ellenőrzést csak a kormány, a miniszterelnök vagy az illetékes miniszter utasítása alapján köteles végrehajtani. Érdekesség, hogy ezt a jogkört az illetékes miniszternek csak 2022 szeptemberében adták meg egy törvénymódosítással, korábban soronkívüli vizsgálatot csak a kormány vagy személyesen a kormányfő rendelhetett meg. Ha igaz, amit Magyar Péter állított a Partizánban – mind időszerűségében, mind pedig tartalmában -, akkor a hatályos szabályok értelmében vagy a kormány, vagy személyesen a miniszterelnök adott utasítást a KEHI elnökének a “figyelmeztetéssel” felérő azonnali ellenőrzésre. Amíg a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jogi kifogások mögé bújva megtagadja a részletek megismerhetőségét, addig érdemi okunk van azt feltételezni, hogy a miniszterelnök maga rendelte el a Magyar Pétert “figyelmeztető” vizsgálatot; ami immár nemcsak jogi, de súlyos erkölcsi problémákat is bizonyosan felvet.

dr. Ujhelyi István

európai parlamenti képviselő / az Esély Közösség alapítója

Budapest/Brüsszel – 2024.03.12.

copyrighted 2022, Dr. Ujhelyi István